ZA
22.
84

Výsledky: Absolutní >>> Kategorie >>>

Letošní Vinařskou 50 jsme po loňských zkušenostech pojali jako celovíkendový pobyt v krásném okolí Znojma. V pátečním horkém odpoledni naplnili týmovou Fabii doslova až po okraj, nepočítaje 4 naleštěné stroje na střeše a vyrazili směr Znojmo. Tentokrát bylo týmové obsazení v gardu Tomson, Vranis, Barča a Zuzka. Do Znojma jsme dojeli někdy na večer a ubytovali se v penzionu, kousek od centra. Později dorazila část týmu Valašských Bajkerů, která tak doplnila zbytek „valašské reprezentace“. V předvečer závodu byla v plánu jen lehká večeře a nabírání sil vydatným spánkem.
Ráno jsme lehce naplnili žaludky a vydali se do 8 Km vzdáleného Šatova na prezentaci. Ta probíhala docela v poklidu a po vyřízení všech potřebných formalit jsme mohli začít s předzávodní přípravou. Poslední seřízení závodních strojů, upevnění čipů, startovních čísel, lehké rozjetí a hurá na start, který byl v 9.30. Letošní ročník naplnilo na 1500 závodníků, proto jsme byli vděční za loňské vyjetí pozic, což nás vyneslo do předních řad startovního pole.
Se startovním výstřelem se peloton vydal vztříc dalšímu ročníku Vinařské 50. Svým profilem patří trať k jedné z nejrychlejších maratonů u nás a tomu nasvědčovalo i tempo, které bylo od samého začátku hodně divoké! Prvních 5 kilometrů se přední balík držel pohromadě, než se postupně začal trhat a utvořily se menší skupinky, které pakv většinou vydržely až do samotného závěru. Na trati je minimum stoupání a pro nějaké větší úniky tedy moc místa není. Já sám jsem jel ve svém balíku čítající cca 10 lidí převážnou část trati. Víťa se držel v další skupince za mnou a snažil se balík vyhecovat ke stáhnutí náskoku. Točilo se pořád ve velkém stylu a občas to v zatáčkách pěkně ustřelilo. Svůj pád jsem si tentokráte vybral i já a po ohledání to odneslo jen pár odřenin a roztržená rukavice.
Pro obě holky (Barča a Zuzka) to byla maratónská premiéra a nutno dodat, že obě obstály na výbornou. Na Zuzce byla vidět silničářská zkušenost (1. MTB závod v kariéře), ale o to víc se s tratí porvala Barča, která jela vůbec svůj první závod v životě, ale bez větších komplikací jej také.
Po loňských zkušenostech z dojezdu do cíle, jsem se na tenhle úsek chystal už od půlky závodu. V balíku, kde jsem jel, se střídalo ve velkém stylu, což dokazovalo i přítomnost borců z kategorie ELITE. Asi 5 kilometrů před cílem, v posledním menším stoupání se začalo přiostřovat a nastalo pár pokusů o únik, které balík vždy zachytil. Pak už zbývala jen závěrečná 3 kilometrová rovina a já se natlačil na čelo, tady se začalo lehce taktizovat a já dovezl skupinku do poslední zatáčky, tady jsem naposledy otočil a následoval 500 metrový spurt, kde už jsem před sebe nikoho nepustil. Bylo to krásné zakončení závodu. Za chvíli proťal cílovou čáru Víťa, který předvedl jeden ze svých ohromujících spurtů, kdy nastoupil ze špice a přesto ještě dokázal svému balíku solidně odjet.
Potom jsme s napětím čekali na obě holky, kdy první proťala cíl Zuzka a pak i Barča. Zuzka předvedla neskutečnou jízdu což korunovala 2. místem v Juniorkách.
Závěrem lze konstatovat, že letošní ročník Vinařské 50 byl opět dokonale připraven. Vynikající značení, organizace na trati, zabezpečení prezentace, zázemí pro závodníky v cíli, nebo i prostředí, ve kterém se závod jede, staví tento závod mezi jeden z nejlepších a nejkrásnějších u nás.