KELLYS BESKYDTOUR MTB 2008
Datum:
26.7.2008

Poslední červencová sobota tohoto roku patřila jednomu ze závodů, které se jedou v našem domácím prostředí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Beskyd tour jsem si prostě nemohl nechat ujít ani v tak mlhavém a mokrém počasí jaké o víkendu panovalo. Závod byl tentokrát zařazen pod záštitu Českého poháru MTB maratonů. Pořadatelé připravili tradičně dvě trati o délce 90km a 45km, avšak letos poprvé se odhodlali i pro „hobby“ variantu v podobě 30kilometrové trati. Pro delší variantu, kterou letos pořadatelé zvolili jako závod o titul mistra republiky, se rozhodlo pouhých 129 jezdců mezi nimiž byly jména jako Rybařík nebo Hartl. Celkovým vítězem a držitelem titulu se však letos stal Jiří Novák s celkovým časem 4hodiny a 21minut. Na trať měřící 45km se vydalo o něco více borců, celkem 193 včetně mne. No a 30kilometrovou novinku si na start přijelo vyzkoušet přesně 50 závodníků.

Start hlavního závodu byl naplánován na devátou hodinu ranní, zbylé dvě varianty se potom měly vydat na trať o půl hodiny později. Po startu 90kilometrové trasy jsem se postavil na start a čekal na svůj okamžik. Výstřel zazněl přesně v 9:35 a ihned po výjezdu z Frenštátského náměstí peloton nasadil ostré tempo, snažil jsem se držet prvního balíku, který mi pomohl dostat se přes první a nejrychlejší úsek závodu z Frenštátu do Ráztoky, kde bylo celé zázemí podniku. Odtud se trať začínala zvedat směr Nořičí hora a tohoto kopce jsem taky docela dobře využil. Postupně jsem předjel pár borců a propracoval se asi na padesátou příčku. Po dlouhém stoupání jsem se konečně dostal na místo rozdělení obou tratí. Kratší varianta pokračovala stále vzhůru k vrcholu, 45kilometrová trať se v tomto místě ostře točí kolem kopce a vede po vrstevnici, která závodníky vyvede až na Pustevny. Přestože již bylo téměř deset hodin, tak právě v tomto traverzu nás zastihla obrovská mlha. Nebylo vidět víc než 5metrů před sebe a dost se ochladilo byl jsem opravdu rád že s sebou vezu termoprádlo. Když jsem se konečně vyškrábal na Pustevny a konečně se vyjasnilo byl přede mnou dlouhý sjezd kolem Skalíkovy louky až dolů do Kněhyň. Právě tady jsem po dlouhé době ocenil přilbu. Nestihl jsem totiž ubrzdit prudký nájezd do terénu a potkal jsem se s mladým smrkem. Jediný šrám naštěstí utrpělo pouze sedlo, které se v obou šroubech výrazně povolilo a já byl rád, že ještě neupadlo. Nasedl jsem tedy znovu na kolo a raději už opatrně jsem dojel dolů do údolí, odkud se trasa znovu zvedá k občerstvovací stanici na Mariňáku. Šotolinový začátek kopce jsem i s pokřiveným sedlem zvládal vcelku bez problému, problém však nastal v totálně promáčených lesních pasážích, kdy jsem se těžce prošíval a můj technický problém tomu ještě značnou mírou přispíval. Když jsem dojel na vrchol kopce, zjistil jsem že mimo občerstvovačku je zde taky depo, kde jsem si nechal sedlo znovu přitáhnout a pokračoval jsem v jízdě. Rovinu mezi Mariňákem a Pustevnama jsem musel absolvovat sólově, protože oprava biku mne stála asi dvacet pozic za nimiž byla docela solidní díra. První skupina závodníků mě tedy sjela až opět na Pustevnách, kde panovala již od rána velmi hustá mlha. Finální sjezd z Nořičí hory dolů do cíle v Ráztoce jsem tedy absolvoval s malou skupinkou borců, které jsem si naštěstí dokázal v poslední technické pasáži udržet od těla a dojet tak na konečné 71.pozici. Nutno dodat, že trať byla opravdu velmi podmáčená a všudypřítomné bahno dalo mojí přehazovačce docela zabrat. Celkovým vítězem na 45km se stal Pavel žák s časem 1hodina a 54minut. Závod hodnotím jako poměrně vydařenou a příjemně zorganizovanou akci, které bych vytkl opravdu jen jedinou věc a tou je značení. Rozhodně by neuškodilo více mlíka natahaného v krizových pasážích tratě.