KELLY`S BESKYD TOUR MTB
Datum:
28.7.2007

V sobotu 28.7. jsem se vydal bojovat s náročnými beskydskými kopci na jeden z nejtěžších bikemaratonů v České republice - Kellys Beskydtour (90km-převýšení 3100m). K tomuto závodu jsem se dostal docela náhodně, když jsem na něm nahradil týmového kolegu Tomáše Třetinu, jehož na start nepustily zdravotní komplikace, které ho provázely celý týden před závodem i v pátek před startem, jelikož jsem nechtěl nechat ve štychu Roberta Daňka, Hynase Svobodu a Stanislava Javoru, se kterýma byl Tomáš domluvený na soutěž týmů.
Příprava na závod neprobíhala uplně optimálně, protože jsem v úterý jel na kole do Veselí nad Moravou a ve středu zpět. V pátek jsem se byl s Vranisem lehce rozjet po trati Krpálu, poté jsem šel večer na noční. Ráno po brigádě jsem si zajel na kole domů sbalil si svých pět švestek a vydal jsem se na další brigádu v podobě cesty na prezentaci do Ráztoky.
Start se odehrál v 9:00 z Frenštátského náměstí. Poté celý balík, který čítal 151 závodníků, zamířil směr Malý Javorník. Ze začátku jsem jel volnější tempo, protože jsem se cítil zlehka prošitý. Z Javorníku se jelo po hřebeni přes Dlouhou na Krátkou, kde následoval nepříjemný sjezd na první občerstvovačku v Mořkově. V tomto sjezdu mi Hynas ujel a já jsem si jel spokojeně svoje (teda až na výjezd na Huštýn, který nešlo snad jinak zdolat než po svých), protože jsem věděl, že se v soutěži týmu sčítá čas tří nejrychlejších členů. O to větší bylo překvapení když mi na Penduli Hynas konstatoval, že končí. Nezbývalo mi tedy než dojet. Z Pinduly následoval nepříjemný výjezd na horskou prémii na Radhošti, kde mě povzbuzovalo několik členů našeho týmu. Z Radhoště se jelo několika kamenitými sjezdy až do Kněhyně, odkud se začalo pro změnu zase stoupat tentokráte na Martiňák, kde se projíždělo ještě jednou. Pokračovalo se sjezdem na Horní Bečvu kde byla občerstvovačka. Po vyměně bidonů se stoupalo na Mečovou. Tato část trati byla podle mne absolutně nesjízdná a nechápu proč takovýmto místem pořadatele závod vůbec vedou. Není dvakrát pohodlné jet v bahně nebo v kolejích od lakatošů. Po příjezdu na Martiňák následovala odpočinková část na Pustevny, kde jsem viděl jedno z mála pozitiv Beskydtouru a to divácky atraktivní průjezd zahrádkou "UZáryša". Po tomto průjezdu se mi kupodivu zase začalo jet dobře a předjel jsem ještě pár zavodníků, kteří už měli viditelně dost nebo se to báli na kamenitém sjezdu do Trojanovic více pustit. Čekal jsem, že už bude následovat pouze sjezd po cestě do cíle. O to větší překvapení bylo odbočení na singletrack, kde jsem předjel ještě dva závodníky. O to větší zklamání však přišlo po chvíli, když jsem chytil defekt. Čekal jsem že výměna bude rychlá, ale co čert nechtěl, nefungovala mi pumpa a kolem projíždějící závodníci buď vůbec nezastavili, nebo měli pouze pumpičky na moto ventilek. Naštěstí po pár minutách jel borec, co už naštěstí pumpičku měl a dokonce byla i funční. Po opravě jsem se vydal naštvaný do cíle. Jeden blbý defekt mě stál propad o zhruba 20 míst. Nakonec jsem tedy dojel 72. celkově, 20. v kategorii.
V týmech jsme dojeli 4. i když ne díky mě. Celkově hodnotím tento závod jako jeden z nejhorších na jakém jsem kdy byl. Pořadatelé by se měli jít podívat na závod typu Šela maraton, nebo Znovín Cup, co nabízí za zhruba stejné startovné. Dárek v podobě prázdné lékárničky mi prijde jako ubohost. Občerstvovačky v takovém horku mohly být taky blíže u sebe a sortiment na nich by měl byt daleko širší. Po této zkušenosti si dovolím tvrdit, že námi pořádaný závod Galaxy Petyša tour je proti Beskydtouru TOP závod v Beskydech.

Více informací o závodě zde >>>

Mizda

Na krátkou 45 km trať (celkem 217. závodníků) nastoupili (abs./kat.): Z.Galda (18./16.), M.Konvičný (37./25.), J.Slovák (10./9.), J.Stebel (89./45).